کسب در آمد از محصولات اپن سورس؟!
نويسنده پيغام
sanbad
Junior Member
**

گروهها: Registered
ورودى‌ها: تیر 1384
وضعيت: آفلاين
اعتبار: 0

در اين فاروم و جاهاي ديگر چند پست مختلف من ديدم که بعضي دوستان عزيز نوشته اند اپن سورس يعني رايگان و بايد با قيمت کم يا رايگان به مشتري تحويل داد، به نظر مي رسد يک ذره اشتباه کرده اند هر چند دانلود اپن سورس رايگان هست.

نرم افزار ها سه دسته تقسيم مي شوند :
• اپن سورس مثل oscommerce و phpbb
• رايگان غير اپن سورس مثل mybb و mkportal
• پولي غير اپن سورس مثل ipb و vbulletin

نرم افزار هاي اپن سورس دانلود رايگان دارند و استفاده از کدهاي برنامه و تغيير در کدهاي برنامه و حتي استفاده تجاري از کدهاي برنامه آزاد مي باشد. هدف اصلي اپن سورس توسعه و گسترش علوم برنامه نويسي در درجه اول و از سوي ديگر در دسترس قرار دادن تکنولوژي روز در اختيار اقشاري که در زمينه مالي داراي مشکل هستند در درجه دوم مي باشد.
هيچ يک از نرم افزار هاي اپن سورس گارانتي و ضمانت ندارد. يعني چه؟ يعني اينکه اگر شرکت شما از phpbb استفاده کند و مثلا اطلاعات شرکت ربوده و هک شود صاحب شرکت خودش را بکشد و ماهر ترين وکيل را استخدام کند هيچ مسئوليتي گريبانگير توليد کنندگان اصلي phpbb نخواهد بود ولي مثلا اگر vbulletin هک بشود و شما يک وکيل خوب داشته باشي و ثابت بشه که مشکل هاست نبوده و بر اساس ضعف برنامه سايت هک شده شما مي توانيد خسارت قابل توجهي بر اساس حکم دادگاه از توليد کننده دريافت کنيد.
همين مسائل درباره محصولات اپن سورس linux و php و firefox و محصولات پولي مثل windows و IE و ASP.net صدق مي کند.

نصب غير رايگان يک نرم افزار اپن سورس مي تواند شامل خدمات ذيل باشد:

1- عمليات و تنظيمات نصب
2- آموزش استفاده از پرتال
3- طراحي وب شامل گرافيک و CSS و تغيير در شکل ظاهري و کدهاي html
4- تغييرات جزئي وکلي در کد برنامه نويسي مطابق با سفارش
5- ارائه خدمات هاستينگ کاملا امن
6- ضمانت کردن

امن ترين سرويس براي خدمات فروشگاهي اين است که يک دديکت سرور داشته باشيم که فقط خدمات فروشگاه بدهد و در آن تنظيمات شيردهاستينگ و ريسلر هاستينگ نباشد و حتي المقدور فقط شرکت ضمانت دهنده به Cpanel هاي هاستينگ دسترسي داشته باشد وگرنه يک فاجعه خواهد بود. يک دديکت سرور خوب در آمريکا اجاره ماهانه اش با خدمات دهي فني مهندسي حداقل ماهانه 350 دلار هست که سالانه مي شود 4200 دلار.

هر فروشگاه يک ip مجزا بايد داشته باشد که مي شود سالي 50 تا 150 هزار تومان.

در ضمينه طراحي و گرافيک وب بدون برنامه نويسي تعرفه انجمن گرافيک موجود مي باشد که کم پولي نيست.

ضمانت کردن خودش مقوله جداگانه هست که چون خدمات دهنده از نظر حقوقي مي تواند کاملا مسئول شناخته شود.

تمام اين مسائل به کنار مي بينيد CD ويندوز را از بازار 500 تومان مي شود خريد اما چرا خيلي ها براي نصب ويندوز 15000 تومان پول مي دهند نصب ويندوز که خيلي خيلي آسون تر از پرتال هست؟
خود آموزهاي هر در درس را با غني ترين محتوا مي توانيد مثلا هر درس را با 2000 تا 10000 تومان تهيه کنيد ولي چرا اکثريت به کلاسهاي 60هزار تا 500 هزار توماني مي روند و چيزهايي که توسط استاد در اين کلاس ها ياد مي گيرند حتي نصف آموزه هاي خود آموز هاي ارزان قيمت نيست! آخرسر هم مدرک به ظاهر معتبر ميگيرند اما يک دهم کساني که مي توانند با خودآموزها ياد بگيرند ولي مدرک ندارند توانايي ندارند. علت اين است که بعضي از کارها فقط از عهده بعضي ها بر مي آيد.

اما در مورد فارسي کامرس بايد گفته شود فروشگاه اينترنتي عمدتا با قشر کاسب و مال اندوز جامعه سروکار دارد اين ها آخر هفته به مسافرت هايي مي روند که حداقل نيم ميليون تومان خرج تفريحاتشان مي شود. براي تهيه شيک ترين لباس ها ماهي نيم ميليون تومان خرج مي کنند وبراي هزينه آرايش زيبايي همسر و دخترشان ماهي 200 هزار تومان خرج مي کنند.

اگر مثلا پرتال هاي فروم مثل phpbb و smf اکثرا توسط دانشجويان و ارائه دهندگان خدمات رايگان فرهنگي مورد استفاده قرار مي گيرد در عوض فروشگاه ها اکثرا توسط قشري استفاده مي شود که در درجه اول به فکر پر کردن جيب خودشان هستند. و درآمد بسيار بالايي دارند. ارائه خدمات 100% کامل فروشگاه آن لاين مطابق با استاندارد هايي که در بالا گفتم حداقل بايد 3 ميلون تومان اول قرار داد و سالي 600 هزار تومان براي پشتيباني فني اخذ شود و تمام خدمات دهندگان فروشگاه اينترنتي در ايران زير قيمت استاندارد خدمات مي دهند( آقاي فرهاد زارع که مفت و رايگان!).

اما درباره زحمات افرادي مطلع دانا و زحمت کش نظير آقاي فرهاد زارع :

متاسفانه به دليل ساختار عقب افتاده و مافيايي گونه کشور ايران هيچ چيز بر مسير درست و صحيح حرکت نمي کند.
در تمام دنيا خدمات دهندگان علمي – فني از بهترين در آمدها بر خوردارند و حقوق مادْ ومعوي آنان محفوظ استو بسياري از فعالان اپن سورس از طرف قانون کشور وکارخانه داران و سرمايه داران و دولت کاملا پشتيباني مي شوند.
به نظر من آقاي زارع زحمات اصلي را متقبل شده اند ولي تاکنون سود مادي اش به جيب سايرين رفته است. بايد تدبيري انديشيده شود که توليد کنندگان اصلي سود واقعي را کسب کند.

اين ارسال آخرين بار در تاريخ: 05-05-1385 07:09 بعدازظهر ويرايش شده است. شخص ويرايشگر: sanbad.

05-05-1385 07:05 بعدازظهر
پیدا کردن تمامی ارسالهای کاربر
farhad
Administrator
Administrators

گروهها: Administrators
اعتبار: 13
RE: کسب در آمد از محصولات اپن سورس؟!

بحث جالبي رو شروع كردين ازتون تشكر مي كنم.

اما فكر مي كنم در چند مورد بايد توضيحاتي بدم:
هدف اصلي ما از توليد نرم افزار آزاد يا OpenSource رایگان دادن اون نیست بلکه هدف اصلی آزادی شخص استفاده کننده یعنی کسی که از این برنامه استفاده می کنه آزاد باشه هرجور دلش می خواد اون رو استفاده کنه. مثلا اون رو به دوستاش کپی کنه و بده یا کدهاش رو تغییر بده و برای خودش فروشگاه راه اندازی کنه. تنها محدودیتی که وجود داره اینه که فرد استفاده کننده نمی تونه از این فروشگاه طوری استفاده کنه که آزاد افراد دیگه رو زیر سوال ببره. مثلا همین شرکتهایی که این محصول آزاد رو می فروشن و به مشتریانشون هم اجازه هیچ کاری جز استفاده رو نمی دن خلاف قوانین عمل می کنن که بهتون قول می دم سریعا با همه این افراد برخورد می کنم که شروع به کار هم کردم و با چندتاشون تماس تلفنی داشتم.

همه اون درآمدهایی که گفتین تقریبا برای همه محصولات OpenSource از جمله همین فروشگاه ما وجود داره ولی اینکه این گونه برنامه ها فقط برای افراد پولداره فکر نکنم حرف درستی باشه. معمولا یا طرف باید پول خرید خدمات رو داشته باشه یا اینکه فن استفاده از نرم افزار رو داشته باشه. یعنی اگه کسی پول نداره و کاری هم بلد نیست مسلما نمی تونه هیچ کاری بکنه. در ضمن برای راه اندازی فروشگاه به سرور اختصاصی نیازی نیست چون بیشتر فروشگاههای ما خیلی کوچیک در حد 50 محصولی هستند نیازی به اون امنیتی که شما می گین ندارند ولی فروشگاههای بزرگ مثل همشهری یا رفاه حتما باید همچین کاری بکنن.

اما بالاخره در مورد خود ما باید بگم که زیاد هم وضع کشور اونجور که فکر می کنین نیست درسته که کمک زیادی با ما در این زمینه از طرف دولت نشده ولی اگر کسی واقعا فکرش رو به کار بندازه خیلی راحت می تونه از اینگونه نرم افزارها سود ببره. من خودم هم دارم روی این موضوع کار می کنه که در آینده نزدیک شاهد تغییرات زیادی خواهید بود. با یکی از بانکها به توافق رسیدم که در راه اندازی تجارت الکترونیک در ایران بهشون کمک کنم که اونها هم گروه ما رو ساپورت کنن. این می تونه به پروژه ما خیلی کمک کنه.

بهترين و قدرتمندترين برنامه مديريت فروشگاه برروي وب به طور كاملا رايگان و opensource براطلاعات بيشتر به آدرس e-virtu.com مراجعه كنيد.
05-05-1385 07:28 بعدازظهر
مشاهده وب سایت کاربر پیدا کردن تمامی ارسالهای کاربر
sanbad
Junior Member
**

فرهاد جان، منظور من اين نبود که اين نرم افزار مختص کساني بايد باشد که پول زيادي دارند يا ميتوانند پول زيادي بدهند، بلکه منظور من اين بود که خدمات پرتال هاي فروشگاهي بايد گران تر از ساير خدمات باشد چون اکثر و نه همه سفارش دهندگان در آمد بالايي دارند. منظور من اين بود کار فني مهندسي و هنري بسيار با ارزش است و چطور خيلي از تجار حاضرند که براي پز دادن و پرستيژ به يک رستوران بروند و براي غذايي که در رستوران هاي ديگر پرسي 5000 تومان است ، پرسي 50هرار تومان پول بدهند اما براي محصولاتي که براي توسعه و افزايش درامدشان مفيد و حتي حياتي ميباشد بايد آن را ارزان تهيه کنند؟
البته دنيا دنياي رقابت هست و خيلي خوب هست که اينطور باشد وگرنه اگر قرار بود تفکر تمام دنيا مثل تفکر حاکم بر صنعت ايران باشد که يک محصول را به گرانترين قيمت مي فروشند در حاليکه حتي از کيفيت وتوسعه و اصلاح و نوآوري و نزول قيمت و رقابت خبري نيست ، الان دنيا هنوز عقب افتاده بود.

در کنار اينکه بخش اصلي زحمات (شايد95%)يک پرتال اپن سورس را بنيانگزاران اوليه و برنامه نويسان توسعه دهنده بعدي متحمل مي شوند، ارائه خدمات فروشگاه آنلاين فعاليت ها و هزينه هاي جنبي هم دارد. پس اولا محصول اپن سورس مثل يک وحي آسماني مفت و مجاني حاصل نشده بلکه فکر و زمان و انرژي بدون هيچ منت گذاري صرف شده است. و درثاني خدمات جنبي هم فکر و زمان وانرژي صرف مي کند.

مطمئنا اگر شما که ديد باز و نوع دوستانه و دانش و مهارت فني لازم براي توسعه محصولات نرم افزاري داريد بتوانيد بهره گيري مالي خوبي نيز داشته باشيد انرژي و توان بيشتري در راه توليدات فني – علمي خواهيد داشت. که خوشبختانه در اين زمينه نيز همانطور که ذکر کرده ايد در زمينه تامين هزينه هاي توسعه و تحقيق موفقيت هايي در حال حصول است که بسيار خوشحال کننده است. مثلا به نظر من حتي خوب است شما دو نسخه فارسي کامرس عرضه کني يک نسخه رايگان اپن سورس براي مصرف کنندگان معمولي و يک نسخه پولي و توسعه يافته تر که تمام حقوق مادي اش نيز متعلق به شما باشد مخصوص مشتري هاي خاص.

به نظر من کساني که از محصولات اپن سورس براي استفاده تجاري بهره مي گيرند چنانچه حق و حقوق تمامي دست اندرکاران توليد و اجرا و مصرفکنندگان را به همراه ارائه خدمات مطابق با استانداردها رعايت کنند، فروش خدمات پرتال اپن سورس فروشگاهي به قيمت هاي 1 ميليون و 2 ميليون و بالاتر در بازار امروز ايران هيچ اشکالي ندارد.

05-05-1385 09:02 بعدازظهر
ramindiba
Member

ورودى‌ها: ارد 1385
اعتبار: 3

تشکر می کنم از این دوست عزیز که بلاخره کسی پیدا شد که بتونه یا بدونه این
مفهوم رو به دیگران توضیح بده.

می دونید که تا دو سه سال دیگه اینکه \"من تو اینترنت فروشگاه دارم\" مد می شه
و بسیاری که الان دارن زحمت تقبل می کنن در صورت تحمل فشارهای مالی اولیه
به مرور به اون نتیجه دلخواه خودش می رسن.

من در چند روزی که در نمایشگاه بین المللی تبریز با بسیاری از صاحبان فن مصاحبه
می کردم همگی عدم درک این موضوع که \"تجارت الکترونیک به چه معناست\" را در
عدم فرهنگ سازی می دونستن. حداقل 4 شرکت بودن (البته بجز ما) که در این
خصوص فعال بودن همگی معتقد به سپری شدن زمان و بالا رفتن سطح آگاهی
مردم بودن.

حالا مشکلی گریبانگیر ما گروه برنامه نویس یا توسعه دهنده و یا طراحان شده
اینکه برخی به جهت داشتن علاقه به این موضوع که البته هم حق مسلمشونه و
هم مایه خوشبختی ما این نکته رو درک نکردن که باید از نسخه اول شروع کنن و
بتونن توسعه دهنده باشن تا بگن که این نرم افزار اوپن سورس هست.

من چندین بار تماس تلفنی و ایمیل داشتم که فروشگاهی رو که ما به قیمت
xxxxxxxx ریال با تمامی امکاناتی که در مدت چندین ماه بر روی آن بوجود آورده ایم
با پیشنهاد \" 15000 تومن به ما بفروشید !\" مواجه شدیم.

بعضی از دوستان هم با ارائه نوعی فروش و با این ترفند که با گرفتن هاست و دومین
از ما فروشگاه رو مجانی براتون نصب می کنیم به نوعی در حال رقابت ناصحیح می باشند.
برخی هم با ایجاد بازار های فروش مجانی و جذب مخاطب اقدام به ایجاد مجموعه
فروشگاههای متداخل در یک مجموعه کرده اند که کمی آینده این موضوع رو زیر سئوال
خواهد برد. گرچه به نفع همان سرمایه دارانی هست که شما فرمودید.

به مرور مردم عادی نیز فکر می کنند که اوپن سورس یعنی مجانی و ما فروشگاه
مجانی رو برای آنها با قیمت گزاف عرضه می کنیم.

این نکته جالبه که خود مدیرکل دفتر توسعه تجارت الکترونیکی با بیان این نکته که
بنگاههای اقتصادی کوچک برای ورود به عرصه تجارت الکترونیکی باید سالانه حداقل
5/2 میلیون تومان سرمایه گذاری کنند این مهم رو به واقع درک کرده است که
گروهی که برای ایجاد این بستر فعالیت می کنند تا امنیت و پویایی این صنعت حفظ
بشه باید به نوعی درآمد داشته باشند تا بتوانند پشتوانه خوبی برای عرضه خدمات
الکترونیکی باشند.

امیدوارم که شرایط و ضوابط برای این صنعت در کشور تعریف بشه تا گروههای نرم افزاری
که سعی در رشد و توسعه دارن بدون داشتن پشتوانه قوی زمین نخورن.!

توانمندی این پورتال را در فروشگاههای ما ببینید :
نسخه جدید :

فروشگاه تخصصی نرم افزار کیش و مات

کلوب اینترنت

نسخه قدیمی :

فروشگاه تخصصی تجهیزات بارکدی دیبا

فروشگاه تی تی مارکت

اين ارسال آخرين بار در تاريخ: 05-06-1385 04:33 قبل‌ازظهر ويرايش شده است. شخص ويرايشگر: ramindiba.

05-06-1385 03:06 قبل‌ازظهر
farhad
Administrator
Administrators

باید بگم که با گفته های شما نمی تونم موافقت کامل داشته باشم. در واقع شاید برگرده به نگاه کاملا OpenSource من به نرم افزارها. من در واقع خودم هم سعی می کنم موقع استفاده از نرم افزاری تمامی قوانین اون رو رعایت کنم و بیشتر هم تمایل دارم به نرم افزارهای آزاد. البته بگم نه به خاطر رایگان بودنش بلکه به خاطر آزاد بودنش که دست شما رو در هرکاری آزاد گذاشتن به همین خاطر هم با تولید و عرضه محصولات غیرآزاد (مثلا تولید محصولی مثل فروشگاه satcom) کاملا مخالفم.
ما می خوایم در واقع با استفاده تجارت OpenSource در ایران کاری رو انجام بدیم. تجارتی که شاید تاحالا فقط چندتا شرکت اون هم به صورت محدود تونستن از اون توی ایران استفاده کنند. توی این تجارت درآمد خیلی بیشتر از مدل انحصاری اون است. این درآمد از طریق فروش نرم افزار حاصل نمی شه (شاید هم در مقاطعی محصولی رو بفروشن ولی هیچ وقت آزادی رو از کاربر نمی گیرن) بلکه از خدمات و دیگر مسائل درآمدی وجود داره.

بزارید یک چیزی رو رک بگم الان شرکتهای زیادی توی بازار ایران شروع به فعالیت در زمینه تجارت الکترونیک کردن که می تونم بگم فقط 10% این شرکتها واقعا توان فنی این قضیه رو دارن بفیه یا خودشون رو مسخره کردن یا سر ملت کلاه می زارن. من خودم بیشتر این شرکتها رو از نزدیک دیدم که چطور محصولی رو تولید می کنن و می فروشن بدون هیچ اطلاعات فنی فقط به فکر پول درآوردن هستن. ما نمی خوایم مثل این شرکتها باشیم بیشتر تاکید ما روی مسائل فنی و پیشرفتهای فنی است حتی از توی این کار ضرر مادی هم بکنیم (که احتمالا تقریبا صفره) باز فقط به فکر ایجاد محصول و خدمات کامل هستیم. اینجا هم که می بینین فروشگاه به طور رایگان و آزاد در اختیار همه قرار می گیره به خاطر اینه که این محصول پیشرفت کنه و بتونه فردا مشکلات بسیاری رو حل کنه وگرنه می شد خیلی راحت همین فروشگاه رو برای 100 ها نفر با قیمتهای کلانی فروخت. هیچ کس هم هیچ اعتراضی نمی کرد ولی اون وقت ما هم می شدیم مثل همون شرکتهایی که گفتم. این طرز تفکر فقط برای شرکتهای کوچیک است و هیچ وقت پیشرفتی توی اونها شکل نمی گیره. همونطور که همین الان می بینید بخش نرم افزار در ایران چقدر از کشورهای دیگه عقبتره عامل اصلیش همین طرز تفکرهای مثلا تجاری صاحبان و اشخاص فنیه.

بهترين و قدرتمندترين برنامه مديريت فروشگاه برروي وب به طور كاملا رايگان و opensource براطلاعات بيشتر به آدرس e-virtu.com مراجعه كنيد.
05-06-1385 08:56 بعدازظهر
www.iranwebshop.com
iranwebshop

به نظر من هم هیچ اشکالی نداره که هزینه توسعه و پشتیبانی نرم افزارهای اوپن سورس رو از مشتری بگیرین خیلی ها توان مالی اولیه برای استارت تجارت الکترونیک رو ندارن اما اگر با هزینه کم این کار برای اونها امکان پذیر بشه می تونند خیلی پیشرفت کنن و هم اینکه فرهنگ تجارت الکترونیک بیشتر بین مردم رواج پیدا می کنه

البته هنوز هم افراد زیادی هنوز به روش سنتی فروش و بازاریابی اعتقاد دارند که این مهم داره به سرعت از بین میره
متا سفانه ما در شرایط و زمان بسیار بدی در حال گذار به تجارت الکترونیک هستیم و البته فرصت بسیار مناسب برای اندوختن تجربه های ارزشمند برای سالهای اینده

من مطمئن هستم فروشگاه 8 زبانه ای رو که 1 ساله دارم توسعش میدم مانند
http://www.iranwebshop.biz
و با قیمت بسیار پایینی دارم می فروشم در چند سال آینده اگر بیشتر توسعه بدم حتما مزد زحمات خودم را دریافت می کنم

مرکز مشاوره راه اندازی فروشگاه و ارائه قالبهای حرفه ای oScommerce
http://www.iranwebshop.biz/index.php?cPath=37_99

اين ارسال آخرين بار در تاريخ: 09-23-1386 09:22 بعدازظهر ويرايش شده است. شخص ويرايشگر: www.iranwebshop.com.

07-29-1386 04:56 قبل‌ازظهر
LOFOL
Member

ورودى‌ها: خرد 1385
اعتبار: 2

در این مورد من یک نظر دارم اون این است در آینده اینترنت دارایی قوانینی می شود که جلوی تقلب و سوءاستقاده را می گیرد شما مطمئن باشید مزد زحماتان را در سالهای آینده خواهید گرفت فقط نیاز به یک مقدار زمان برای فرهنگ سازی است حال اگر چند نفر تقلب کنند آخرم به این نتیجه می رسند که اینکارشان بی فاید و بی ارزش است

من قبل همش دنبال نرم افزار مجانی یا نال یا خلاصه هرچی که بشه ازش مجانی استفاده کرد می گشتم ولی کم کم به این نتیجه رسیدم که با این نوع روش در آینده به مشکل می خورم یعنی برای برنامه های سالهای آینده مجبور همان کاری را بکنم که چند سال پیش نکردم

08-23-1386 04:19 قبل‌ازظهر
www.iranwebshop.com
iranwebshop

با نظر شما موافقم

مرکز مشاوره راه اندازی فروشگاه و ارائه قالبهای حرفه ای oScommerce
http://www.iranwebshop.biz/index.php?cPath=37_99
08-24-1386 08:30 قبل‌ازظهر
imanzamani
Junior Member
**

ورودى‌ها: اسف 1387

صبر كنيد ببينم
مگهubunto الان پول ميگيره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كل دنيا رو هم داره ساپورت ميكنه...............

صلي الله عليك يا حسن بن علي
12-15-1387 04:53 قبل‌ازظهر
farhad
Administrator
Administrators

بله ubuntu برای پشتیبانی هزینه‌های خاصی می‌گیره. البته نه از همه.

پشتیبانی ubuntu از دو بخش تشکیل شده:
۱- پشتیبانی community: که در واقع خود کاربران و توسعه‌دهندگان به هم کمک می‌کنند نه شرکت.
۲- پشتیبانی تجاری: که شرکت برای افراد و موسسه‌هایی که پشتیبانی ۲۴ ساعته نیاز دارند ارائه می‌کنه و با دریافت هزینه مخصوص پشتیبانی.

12-29-1387 01:37 قبل‌ازظهر

نمايش نسخه قابل چاپ
فرستادن اين مبحث به يك دوست
مشترك شده در اين مبحث | افزودن اين مبحث به موارد موردعلاقه

پرش در انجمن: